+90 432 503 84 84
info@drademcakir.com

Alfa Lipoik Asit Nedir?

Alfa Lipoik Asit vücudumuzda doğal olarak bulunan ve karaciğerlerin antioksidan mekanizmanın çalışmasında önemli rol oynayan organik bir maddedir. Vücudun toksik maddelerden temizlenmesinde vitamin C ve vitamin E gibi diğer antioksidanlarla birlikte glutatyonun yardımcısıdır.  Enerji metabolizmasında önemli rol oynadığından, hastalıkların birincil tedavilerine ek olarak, destek amaçlı kullanılır. 


Alfa Lipoik Asit Ne işe Yarar?

Alfa Lipoik Asit her hücrede doğal olarak bulunan, hem suda hem yağda çözünülebilen ve oktanoik asitten türetilen bir bileşkendir. Vücudumuz tarafından da üretilen alfa lipoik asit diyabet, diyabetik nöropatiler ve karaciğer hastalıkları gibi pek çok konuda destek olur. Ayrıca sinirlerde oluşabilecek hasarları giderme, kilo kaybı veya kan şekeri kontrolü gibi görevleri vardır. Cildi yaşlanmaya neden olan faktörlere karşı korur.


Alfa Lipoik Asidi Besinlerden Alabilir miyiz?

Alfa Lipoik Asit vücudumuzda az miktarda üretilse de günlük beslenmemizde bolca tükettiğimiz pek çok besinde de bulunur. Kırmızı et ve pirinç kepeği gibi tahıllar Alfa Lipoik Asit açısından en zengin besinlerdir. Kükürt yönünden zengin brokoli, ıspanak, domates, pancar, havuç, bezelye, patates Alfa Lipoik Asit içerir.


Alfa Lipoik Asit Tedavisi Neden Önemlidir?  

Vücutta normalde üretilen ve besinlerle alınan Alfa Lipoik Asitin etkisi düşüktür.  İnsan vücudu tarafından sentezlenmesine rağmen üretilen miktar hücrenin enerji ihtiyacını karşılamaya yetmez. Ve yaşlanmaya bağlı olarak metabolizdaki Alfa Lipoik Aist oranı düşer. Bu nedenle takviye alınması gerekir. Besin desteği olarak, oral yoldan diyet ile alınan Alfa Lipoik Asitin de emilimi düşüktür.  Bu nedenle belirli dönemlerde serum içerisinde belirli dozlarla alınması bağışıklık sistemi için oldukça destekleyicidir.

Alfa lipoik asit bir antioksidandır ve vücut tarafından doğal olarak üretilen bir bileşiktir. Kanseri tedavi etmek ve kanserden korunmak, diyabet, diyabetik nöropatiler, HIV / AIDS ve karaciğer hastalıklarını tedavi etmede, kilo vermede, diyabetik sinir ağrısını tedavi etmede, yaraları iyileştirmede, kan şekerini düşürmede, vitiligonun neden olduğu cilt rengini iyileştirmede ve koroner arter baypas greft cerrahisinin komplikasyonlarını azaltmada etkili bir yardımcı olarak kullanılmıştır.


Alfa Lipoik Asit Uygulamasının Faydaları

Güçlü antioksidandır, toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırır.

Diyabete bağlı hasara karşı güçlü bir ikincil destek tedavisidir

Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Diyabete bağlı olarak gelişen nörolojik bozuklukları engeller.

Beyin hücrelerinin sağlıklı çalışmasını sağlayarak Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklarda önemli etkileri vardır.

İnme geçiren hastalarda beyin hücrelerinin yenilenmesine yardım eder.

Damar tıkanıklığını engelleyerek, damar sisteminin genç kalmasını sağlar.

Hipertansiyon gelişimini önler.

Yanma, uyuşma, ağrı skorlarında ciddi düzelme sağlar.

Ağrıyı hafifletmek için kullanılan analjezik miktarını azaltır.

Yaşlanmaya karşıdır.YASAL UYARI: Bu sayfanın içerikleri ziyaretçilerini bilgilendirme amaçlı kurulmuş olup, sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi ve reçete bilgisi taşımaz. Sayfa sağlıkla ilgili yer verdiği tüm konularda öncelikle en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenebileceğini savunur. Sayfada konu olarak geçen tüm yöntemler kamuoyuna bilgi vermek amaçlı paylaşılmış olup, bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Paylaşılan bilgilerin ilgilisi tarafından kullanılması Dr. Adem ÇAKIR ile hasta- doktor ilişkisini doğurmaz. Tüm sayfa ziyaretçileri yasal uyarıyı kabul etmiş sayılır.